Ból kolana

Nagły ból w kolanach jest wynikiem nadużywania kolana lub zranienia go. W wielu przypadkach nie musisz się spotkać z lekarzem.

Staw kolanowy jest szczególnie podatny na uszkodzenia i ból, ponieważ w trakcie biegania lub skoku zajmuje pełny ciężar ciała i jakąkolwiek dodatkową siłę.

Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie bólu kolana w miarę starzenia się, a osoby z nadwagą lub dużo sportu mają większe ryzyko uszkodzenia kolan. Niektóre sporty, które wymagają wielu zwrotów, takich jak piłka nożna, siatkówka i narty, noszą szczególnie wysokie ryzyko kontuzji kolana.

Na tej stronie podsumowano niektóre z najczęstszych przyczyn bólu na jednym lub obu kolanach i porady dotyczące tego, kiedy powinieneś się spotkać z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny bólu kolana obejmują

Kliknij te linki, aby uzyskać więcej informacji o tych warunkach.

Typowe przyczyny bólu kolana

Jeśli uważasz, że Twój ból wynika z tego, że wykonałeś więcej czynności niż przywykłeś, prawdopodobnie zwiotczałeś lub spięłeś kolano. Oznacza to, że tkanki kolana rozciągają się, ale nie są trwale uszkodzone. Przeczytaj więcej na temat sprężyn i szczepów.

Większość skręceń i szczepów można kontrolować przy użyciu terapii PRICE (ochrona, odpoczynek, lód, ściskanie i elewacja) oraz środki przeciwbólowe. Przeczytaj więcej o leczeniu zwichnięć i szczepów.

Możesz zapobiec przyszłym urazom

Możesz także spróbować ćwiczeń o niskim wpływie, takich jak jazda na rowerze i pływanie, poprawić swoje zdrowie i kondycję, nie szkodząc kolanom. Przeczytaj o łatwych ćwiczeniach.

Ból kolana odczuwany z przodu kolana, wokół kolana, nazywany jest ból przedniego kolana lub zespół bólu rzepkowo-udowego.

Nie zawsze jest oczywiste, dlaczego ten ból rozwija się, ale jest związany z wcześniejszymi urazami, nadużyciem kolan, osłabieniem mięśni i kolanem, który jest nieco nie na miejscu.

Prosty skurcz lub szczep

Ból wydaje się być nudny lub bolący i często dotyka jednocześnie kolan jednocześnie. Zazwyczaj pogarsza się siedząc przez dłuższy czas, kucając lub klęcząc, lub korzystając ze schodów.

Zwykle można to sobie wyleczyć używając zwykłych środków przeciwbólowych, lodów i resztek. Ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie wokół kolana, mogą również pomóc. Możesz zostać skierowany do fizjoterapeuty, który może doradzić Ci, co do konkretnych ćwiczeń.

Siedzenie między górną i dolną częścią kości stawów kolanowych to gumowe wkładki z tkanki zwanej menisci. Te usztywniają kości, działając jako amortyzatory.

Meniscus może być rozdarty po nagłym skręceniu stawu kolanowego, powodując ból, obrzęk i od czasu do czasu blokując kolano. Rzadko rozdarty meniscus może przekręcić się do stawu i uniemożliwić jego wyprostowanie.

Ból stawu kolanowego

Meniscus może być rozdarty po nagłym skręceniu stawu kolanowego, powodując ból, obrzęk i od czasu do czasu blokując kolano.

Chrząstki obejmujące kości stawu kolanowego mogą również zostać uszkodzone przez zranienie (więcej informacji o uszkodzeniach chrząstki).

Objawy te mogą osłabiać się wraz ze spoczynkiem, chociaż czasami fizjoterapia może pomóc, aw przypadku uszkodzenia meniszu operacja może być potrzebna w celu usunięcia lub naprawy uszkodzonej tkankowej tkanki.

Uszkodzenie menisku lub chrząstki

U osób starszych nawracający ból i sztywność obu kolan prawdopodobnie spowoduje zapalenie kości i stawów, najczęstszy rodzaj zapalenia stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje uszkodzenie chrząstki stawowej (powierzchnia ochronna kości kolanowej) i łagodne obrzęki tkanek w Wokół stawów.

Ból w stawach może być gorszy po położeniu ciężaru na kolanach, a kolana mogą stać się sztywne, jeśli nie ruszasz ich na chwilę. Mogą też od czasu do czasu stać się zamkniętymi lub czuć się tak, jakby dały się ustąpić.

W niektórych przypadkach zapalenie kości i stawów może powodować obrzmienie wypełnione płynem w tylnej części kolana – to jest torbiel Bakera lub torba podbródkowa.

Rzadziej, zapalenie kości i stawów może mieć wpływ na ludzi młodszych, zwłaszcza tych, którzy mają nadwagę lub w przeszłości mieli poważne obrażenia na kolana.

Powinieneś odwiedzić lekarza, jeśli uważasz, że ból kolana może być spowodowany zapaleniem kości i stawów. Mogą zalecać noszenie odpowiedniego obuwia w celu zmniejszenia naprężeń stawów, przy użyciu urządzeń wspomagających, takich jak chodzik, utrata masy ciała, używanie środków przeciwbólowych lub fizjoterapii. Przeczytaj więcej o leczeniu zapalenia kości i stawów.

Nadużywanie lub uszkodzenie ścięgna, które łączy kolankę z kości udowej, może powodować patellar zapalenie ścięgna (zapalenie ścięgna). Warunek ten czasami nazywa się “kolanem zwodzonym”, ponieważ może to być spowodowane skokowymi czynnościami, takimi jak koszykówka czy siatkówka.

Zapalenie kości i stawów

Oprócz uczucia bolesnego i delikatnego, kolano może także być obrzęknięte, czerwone i ciepłe.

Ból może często zostać złagodzony przez odpoczynek, kostiumy do lodu i środki przeciwbólowe w domu. Przeczytaj więcej na temat leczenia zapalenia ścięgna.

Zapalenie ścięgna

Powtarzający się ruch kolana lub klęka przez dłuższy czas może powodować gromadzenie się płynu w stawie kolanowym, zwanym zapaleniem kaletki lub “kolanem gospodyni”. Dotyczy to szczególnie osób z pewnymi miejscami pracy, które wymagają klęczenia (np. Warstw dywaników) lub sportowców (takich jak piłkarze).

Zazwyczaj powoduje ból w kolanie, które gorsze, gdy klęczy lub zginać kolana w pełni. Twoje kolano prawdopodobnie będzie obrzęknięte i może być delikatne, czerwone i ciepłe.

Zapalenie rany może często być leczone w domu. Odpoczynek w dotkniętym obszarze i przy użyciu pakietu lodu pomaga zmniejszyć obrzęk i zwykłe środki przeciwbólowe mogą pomóc złagodzić ból, aż kolana się leczy. Przeczytaj więcej na temat leczenia zapalenia kaletki.

Jeśli pojawiają się zaczerwienienia, które się rozprzestrzeniają, wysoka temperatura (gorączka) lub uporczywy ból, może to być spowodowane infekcją bursy. Powinieneś pilnie spotkać się z lekarzem lub udać się do najbliższego oddziału wypadku i nagłego wypadku (A & E).

Ból kolana może być spowodowany przez rozdarcia więzadeł lub ścięgien. Więzadła są twardymi taśmami tkanki, które łączą kości w stawie kolanowym, ścięgna łączą mięśnie z kością. Tych tkanek można łzawić podczas uprawiania sportów, takich jak rugby czy piłka nożna.

Zranione ścięgna lub więzadła kolana u boku kolana mogą powodować ból nawet wtedy, gdy kolano jest w spoczynku, co może pogorszyć się, gdy zginiesz kolano lub wbisz na niego kolanę. Może też być ciepło i obrzęk wokół kolana.

Zapalenie torebki stawowej

Jeśli uważasz, że Twoje kolano jest niestabilne lub trzyma się drogi, możesz zerwać więzadło krzyżowe przedniego (jedno z głównych więzadeł kolanowych). Prawdopodobnie wynikało to z nagłej zmiany kierunku lub skręcenia, a kiedy to się stało, może słyszałeś pop.

Podarte więzadło lub ścięgno

Jeśli tak się stanie, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać poradę i leczenie skierować do specjalisty ortopedycznego. W niektórych przypadkach zaleca się operację. Przeczytaj o operacji w celu naprawienia uszkodzonego więzadła kolana.

Uraz, który powoduje znaczne uszkodzenie stawu kolanowego, może powodować krwawienie we wspólnych przestrzeniach, zwanych hemartroza. Może to nastąpić, jeśli rozdrażniony zostanie więzadło krzyżowe lub jeśli nastąpi złamanie jednego z kości kolana.

Objawami zwłóknienia jelit są obrzęk stawu kolanowego, ciepło, sztywność i posiniaczenie. Powinieneś natychmiast udać się do szpitala, aby stawić mu się na kolana, jeśli masz złe kolano. Aby naprawić szkody, może być wymagana operacja.

Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, takie jak warfaryna, krwawienie do stawu może się zdarzyć bez wyraźnych uszkodzeń. W takim przypadku należy udać się do lekarza, ponieważ może okazać się konieczne leczenie, aby odwrócić działanie leków.

U nastolatków i młodych dorosłych ból, obrzęk i łagodność w kościstym guzie tuż pod kolanem może być oznaką choroby Osgooda-Schlattera.

Jest to, gdzie kości w górnej części dolnej części nogi ulegają uszkodzeniu podczas wzrostu. Jest to stosunkowo często u aktywnych dzieci, które biorą udział w sporcie, które obejmują bieganie, skakanie i powtarzanie gięcia na kolanach.

Zmniejszenie poziomu aktywności, przyjmowanie leków przeciwbólowych i używanie opakowań na lód może pomóc złagodzić ból u większości dzieci. Problem zwykle rozwiązuje się całkowicie, gdy dziecko przestanie narastać, chociaż czasami może utrzymywać się w dorosłym wieku.

Jeśli wystąpią nagłe ataki ostrego bólu kolana, a kolano też staje się czerwone i gorące, przyczyną może być dna moczanowa, która jest rodzajem zapalenia stawów.

Gout jest spowodowany gromadzeniem się kwasu moczowego (odpadowego) w ciele, który może tworzyć kryształy w stawach. Te kryształy powodują, że stawów staje się zapalony i bolesny.

Krwawienie w stawie

Gout spowoduje silny ból w stawie kolanowym i ogranicza ruch stawu. Czujesz ból nawet wtedy, gdy odpoczywasz, włączając w nocy. Gout może wpływać na jakiekolwiek złącza w ciele, a czasami inne stawy, takie jak stawy stawowe dużego palucha, mogą mieć wpływ na kolana.

Choroba Osgooda-Schlattera

Dna

Powinieneś spotkać się z lekarzem, jeśli uważasz, że przyczyną bólu kolana jest dna moczanowa. Mogą zalecać stosowanie opakowań na lód i przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAID). Konieczne może także okazać się zmiana diety lub otrzymanie dodatkowego leczenia w celu uniknięcia ataków, jeśli często ich doświadczasz. Przeczytaj więcej na temat leczenia dny moczanowej.

Szczękowe zapalenie stawów jest poważnym stanem, który powoduje bardzo bolesne, gorące, obrzęknięte kolano. Możesz również poczuć się źle i mieć gorączkę.

Może być mylona z dna moczanowa (patrz wyżej). Lekarz powinien pilnie przyjść do lekarza lub udać się do najbliższego oddziału wypadku i nagłych wypadków (A & E), jeśli podejrzewasz, że masz septyczne zapalenie stawów.

Szóste zapalenie stawów jest leczone przez odprowadzanie płynu z kolan przed podaniem antybiotyków. Czasami chirurgia artroskopowa jest potrzebna do usunięcia infekcji.

Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, jeśli

Lekarz przeprowadzi dokładną analizę kolana i rozpocznie swoją historię medyczną. Mogą też zorganizować dalsze testy, takie jak testy krwi, rentgenowskie czy rezonans magnetyczny (MRI) w celu ułatwienia identyfikacji problemu. W niektórych przypadkach może być konieczne skierowanie do specjalisty ortopedycznego.

27/03 /

27/03 /

Septic artreitis (zakażone kolanie)

Kiedy pójść do lekarza

Pięć najbardziej rannych rannych urazów, co zrobić, jeśli masz, a także jak zapobiegać urazom

Ćwiczenia kolanowe, które pomogą Ci lepiej biegać, biegać bez bólu i unikać bólu kolana

Kathleen Smith opisuje życie z chorobą zwyrodnieniową stawów i jak pływanie pomaga w bólu