Blizny – leczenie

Ludzie szukają pomocy w przypadku blizny, jeśli są bolesne lub swędzące, jeśli są nieprzyjazne lub jeśli ograniczają ruch.

Chociaż blizny nie mogą być usunięte całkowicie, często mogą być mniej widoczne. Jednakże, aby ocenić skuteczność różnych metod leczenia, konieczne są dalsze badania.

Lekarz może skierować Cię do dermatologa lub chirurga plastycznego w celu leczenia.

Blizny i kremy do skóry

Niektóre zabiegi – na przykład terapia laserowa – nie są powszechnie dostępne, więc trzeba będzie zapłacić za nie prywatnie.

Zastrzyki kortykosteroidowe są stosowane w leczeniu blizn bliznowatej i przerostowej.

Grupy wsparcia

W bliznę wprowadza się wiele małych zastrzyków w celu zmniejszenia obrzęku (zapalenia) i spłaszczenia blizny. W zależności od rodzaju blizny, mogą one wymagać powtórzenia. Wstrzyknięcia są zwykle podawane trzykrotnie, w odstępach od czterech do sześciu tygodni, w celu oceny odpowiedzi ciała. Leczenie może czasami trwać przez kilka miesięcy, jeśli blizna jest poprawiona.

Zabieg nie może usunąć blizn, ale może poprawić ich wygląd.

Żele silikonowe lub arkusze są dostępne w niektórych aptekach. Są one stosowane w leczeniu skóry (nie rany otwarte), aby zmniejszyć zaczerwienienie i spróbować zminimalizować blizny przerostowe lub bliznowce.

W celu skuteczności, żele lub arkusze silikonowe powinny być umieszczone na bliznach przez 12 godzin na dobę, przez co najmniej trzy miesiące.

Możesz poprosić lekarza, dermatologa lub farmaceutę o dodatkowe porady dotyczące szeregu zabiegów bliznowaceniowych na bazie silikonu.

Chirurgia może czasami poprawiać wygląd blizny, jak można tego użyć

Pamiętaj, że po operacji na blizny zostawisz nową blizną, która potrwa do dwóch lat, aby poprawić wygląd. Jeśli chirurgia jest stosowana w leczeniu blizny przerostowej, istnieje ryzyko, że bliznowacenie może być gorsze po zabiegu.

Chirurgia sama nie jest zalecana dla bliznowców, ponieważ mają tendencję do wzrostu powrót. Chirurgia bliznowca często łączy się z zastrzykami kortykosteroidowymi w miejscu usuwania blizny zaraz po zabiegu. Niektórzy chirurgowie plastyczni również dodają inne zabiegi, takie jak terapia promieniami rentgenowskimi i doustne antybiotyki, aby zminimalizować nawrót keloidy, która została chirurgicznie leczona. Możesz porozmawiać z lekarzem o tym leczeniu.

Celem opatrunków ciśnieniowych jest spłaszczenie i złagodzenie blizny. Są one najczęściej stosowane w przypadku dużych bliznowacenia lub po przeszczepach skóry.

Opatrunki ciśnieniowe są zazwyczaj wykonane ze sprężystego, elastycznego materiału. Są noszone przez blizny 24 godziny na dobę, przez około 6 do 12 miesięcy. Mogą być również stosowane w połączeniu z żelem silikonowym, aby poprawić wygląd blizny przez dłuższy okres czasu.

Opatrunki ciśnieniowe są zwykle stosowane pod specjalistycznym nadzorem.

Kosmetyki kamuflażu (makijaż) mogą pomóc pokryć blizny i mogą być szczególnie przydatne do blizny na twarzy. Niektóre są wodoodporne i mogą pozostać na swoim miejscu przez dwa lub trzy dni.

Maska kamuflażowa specjalnie zaprojektowana do pokrywania blizny jest dostępna w kasach w aptekach. Możesz też zapytać lekarza o poradę.

Należy pamiętać, że test kamuflażu kolorowego (aby uzyskać dobry kolor dopasowania do danego typu skóry) może być długotrwały, a czasami trwa ponad godzinę i musi być wykonywany przez osobę posiadającą kwalifikacje.

Leczenie laserem lub światłem (impulsy światła) może zmniejszyć zaczerwienienie blizny poprzez skierowanie naczyń krwionośnych w nadmierną bliznę. W przypadku niektórych bliznowatych zabiegów chirurgia laserowa (laserowe nawierzchniowe) jest używana do spróbowania tego blizny. Wymaga to użycia lasera w celu usunięcia górnych warstw skóry, co stymuluje produkcję kolagenu w głębszych warstwach.

Istnieją jednak niewielkie badania długoterminowe w celu udowodnienia skuteczności i bezpieczeństwa tej terapii. Jeśli masz terapię laserową, ważne jest, aby upewnić się, że osoba wykonująca ją jest w pełni wyszkolonym lekarzem posiadającym doświadczenie w zakresie poprawy blizny.

Napary skórne są zastrzykami (często kwasem wytworzonym przez człowieka) używane do “wyrównywania” bruzd. Leczenie może być kosztowne, a wyniki są zazwyczaj tymczasowe. Aby utrzymać efekt, konieczne jest powtarzanie zabiegów.

Uważa się również, że igły do ​​skóry, które polegają na toczeniu małego urządzenia pokrytego setkami małych igieł na skórze, są przydatne, ale często konieczne są powtarzane zabiegi, aby osiągnąć efekt, a wyniki znacznie się różnią.

Niewielka, powierzchowna radioterapia może zmniejszyć częstość występowania blizny przerostowej i bliznowatej po zabiegu. Jest skuteczny w około 70% przypadków, ale ze względu na długoterminowe skutki uboczne jest zarezerwowany wyłącznie w najpoważniejszych przypadkach.

Chociaż krem ​​z witaminą E jest czasami zalecany do samodzielnego zarządzania blizną, nie ma żadnych dowodów medycznych sugerujących, że ma to wpływ.

Jednak masowanie środka nawilżającego, takiego jak E45 w blizny, nie powstrzymuje go od wyschnięcia i ułatwi jego wygładzenie.

Blizny mogą być wrażliwe na słońce. Krem przeciwsłoneczny może być używany do ich ochrony.

Bliznowacenie może dotyczyć osoby fizycznie i psychicznie. Istnieje wiele grup wsparcia i organizacji, które udzielają pomocy i porad dla osób żyjących z bliznowaceniem.

Organizacje wsparcia obejmują

04/09 /

04/09 /

Chirurg plastyczny Profesor Simon Kay mówi o operacji kosmetycznej, w tym o ryzyku i korzyściach