Badanie raka piersi – dlaczego jest oferowane

Oferty do badań pozwalają ocalić życie przed rakiem piersi. Badanie przesiewowe odbywa się poprzez wykrycie raka piersi we wczesnym stadium, kiedy są one zbyt małe, aby zobaczyć lub odczuć.

Ma jednak pewne zagrożenia. Niektóre kobiety, które mają badanie przesiewowe, zostaną zdiagnozowane i leczone z powodu raka piersi, które w żadnym wypadku nie spowodowałyby ich szkody.

Badanie przesiewowe nie zapobiega rakowi piersi i może nie pomóc, jeśli masz zaawansowany rak piersi.

Korzyści z badań przesiewowych

To zależy od ciebie, aby zdecydować, czy chcesz mieć screeny piersi.

Ryzyko i korzyści są wyjaśnione bardziej szczegółowo poniżej.

Ryzyko związane z badaniem piersi

Aby pomóc Ci zdecydować, możesz także przeczytać ulotkę Screening piersi: Pomaganie w podjęciu decyzji (PDF, 4.58Mb), które wszystkie kobiety powinny otrzymywać z zaproszeniem do badania przesiewowego.

Większość ekspertów zgadza się, że regularne badanie piersi jest korzystne w identyfikowaniu raka piersi wcześnie. Im wcześniejszy warunek zostanie znaleziony, tym większe szanse przeżycia.

Mniej prawdopodobne jest, że mastektomia (usunięcie piersi) lub chemioterapia jest mniej prawdopodobna, jeśli rak piersi zostanie wykryty we wczesnym stadium.

Niektóre kobiety, które mają badanie przesiewowe, zostaną zdiagnozowane i leczone z powodu raka piersi, które w żadnym wypadku nie spowodowałyby ich szkody. Przeczytaj o leczeniu raka piersi, w tym o potencjalnych skutkach ubocznych.

Po projekcji około 25 kobiet zostanie wezwanych do dalszej oceny. Przywrócenie nie oznacza, że ​​masz raka. Pierwsze mammogram mógł być niejasny.

Większość kobiet, które otrzymały nieprawidłowy wynik przesiewowy, nie ma raka piersi. Te kobiety mogą doświadczyć niepotrzebnych obaw i niepokoju.

Około jednej czwartej kobiety, która została wezwana do dalszej oceny, rozpoznano raka piersi.

Ważenie możliwych korzyści i ryzyka podczas badań przesiewowych

Istnieje niewielka szansa, że ​​otrzymasz wynik ujemny (jasny) mammograma, jeśli wystąpi rak. Przegląd piersi pobiera większość raków piersi, ale brakuje mu raka piersi u około 2.500 kobiet.

Kto jest bardziej narażony na raka piersi?

Mammogram jest rodzajem promieni X i promienie rentgenowskie mogą bardzo rzadko powodować raka.

Podczas mammografii, piersi są narażone na niewielką ilość promieniowania (2-5 milisiwertów lub mSv).

Dla porównania, osoba otrzyma dawkę 2.2 mSv rocznie z naturalnego promieniowania tła. Jednak korzyści płynące z badań przesiewowych i wczesnego wykrywania są większe niż ryzyko wystąpienia prześwietlenia.

Istnieje debata na temat liczby życiowych ratowników, a także liczby kobiet, u których zdiagnozowano raka, które nie stały się zagrożeniem dla życia. Poniższe liczby są najlepszymi szacunkami grupy ekspertów, którzy dokonali przeglądu dowodów.

Ocenia się około jednego życia na raka piersi na każde 200 kobiet, które są kontrolowane. To rocznie wzbogaca około 1 300 życi, ratowanych z raka piersi.

Około trzech na każde 200 kobiet, które są badane co trzy lata w wieku od 50 do 70 lat, rozpoznano rake, które nigdy nie zostały znalezione bez badań przesiewowych i nigdy nie stały się zagrożeniem dla życia. Powoduje to około 4000 kobiet rocznie. Którzy są ofiarami leczenia, których nie potrzebowali.

Ogólnie rzecz ujmując, każda kobieta, która ma życie zaoszczędzone na raka piersi, około trzy kobiety rozpoznają raka, które nigdy nie stały się zagrożeniem dla życia.

Naukowcy próbują znaleźć lepsze sposoby stwierdzić, które kobiety mają raka piersi, które będą zagrażać życiu i które kobiety mają nowotwory, które nie.

Przyczyny raka piersi nie są w pełni zrozumiane, co utrudnia stwierdzenie, dlaczego jedna kobieta może rozwinąć raka piersi, a druga nie.

Istnieją jednak czynniki ryzyka, które mogą mieć wpływ na prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi. Niektóre z nich nie można nic zrobić, ale można je zmienić. Dowiedz się o czynnikach ryzyka raka piersi.

07/01 /

07/01 /