Autyzosalna dominująca policystyczna nerka – objawy

Objawami dominującej autosomalnej dominującej policystycznej nerki (ADPKD) są wzrost pęcherzyków wypełnionych płynem (cyst) w nerkach.

Chociaż stan jest obecny od urodzenia, ADPKD nie może powodować żadnych wyraźnych problemów, dopóki torbiele nie osiągną rozmiarów, w których znacząco wpływają na skuteczność nerek. W większości przypadków nie ma to zdania aż do 30-60 lat.

Wzrost tych torbieli może ostatecznie spowodować wzrost nerki. W niektórych przypadkach nerki starszych osób dorosłych z ADPKD mogą być trzy lub cztery razy większe niż u dorosłych, u których nie występują objawy choroby.

Jakie problemy mogą powodować ADPKD?

Wzrost torbieli w nerkach może powodować wiele problemów, w tym

Problemy te zostały opisane bardziej szczegółowo poniżej.

Ból w jamie brzusznej, w boku lub na plecach jest często pierwszym objawem ADPKD. Może to być ciężkie, ale zwykle krótkotrwałe – trwające od kilku minut do kilku dni.

Typowe przyczyny bólu związane z ADPKD obejmują

Krew w moczu może być kolejnym, wspólnym początkowym objawem ADPKD. Chociaż może to być przerażającym objawem, zazwyczaj nie jest to poważny problem, ponieważ większość przypadków rozwiązuje się w ciągu tygodnia bez konieczności leczenia.

Jednak nadal ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz krew w moczu, więc można poszukać i wykluczyć inną przyczynę, taką jak wzrost pęcherza moczowego.

Wysokie ciśnienie krwi jest uważane przez wielu ekspertów za pierwszy efekt ADPKD i może mieć wpływ na niektóre dzieci z tym stanem.

Jednak wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj nie powoduje wyraźnych objawów i zwykle wykrywa się podczas rutynowych badań.

Objawy występują tylko wtedy, gdy osiąga bardzo wysoki poziom, co jest rzadkie. W takich okolicznościach objawy mogą obejmować

Jeśli istnieją jakieś objawy sugerujące, że może to być niekontrolowane, należy pilnie spotkać się z lekarzem.

Uwzględniając ADPKD stwarza zwiększone ryzyko rozwoju kamieni nerkowych.

Mniejsze kamienie nerkowe mogą wydostawać się z nerek bez powodowania żadnych objawów, ale większe kamienie mogą zostać zablokowane w nerkach lub moczowodzie (rurka łącząca nerki z pęcherzem) i powodują problemy, takie jak

Powinieneś skontaktować się z lekarzem, jeśli uważasz, że masz kamień nerkowy, aby mogli spróbować dowiedzieć się, co powoduje objawy.

UTI są szeroko zaklasyfikowane do jednej z dwóch grup – niższe UTI i górne zakażenia układu oddechowego.

Niższe infekcje mózgu są infekcją, która rozwija się w pęcherzu moczowym lub cewce moczowej (rura, która przenosi mocz z organizmu). Górne zakażenie układu oddechowego to zakażenie, które rozwija się w nerkach lub nerkach moczowych (rury, które łączą nerki z pęcherzem).

ADPKD nie zwiększa ryzyka wystąpienia niższych stanów oddechowych, takich jak infekcje pęcherza moczowego (zapalenie pęcherza moczowego), ale może oznaczać, że każde niższe stężenie UTU może wzrosnąć do nerek i stać się potencjalnie poważnymi górnymi zakażeniami.

Objawy dolnego UTI mogą obejmować

Objawami górnej infekcji UTI mogą być:

Powinieneś odwiedzić lekarza, jeśli masz ADPKD i uważasz, że możesz mieć UTI, ponieważ może być konieczne leczenie, aby zapobiec infekcji rozprzestrzenianiu się w torbiele w nerkach.

Większość osób z ADPKD w końcu traci znaczną ilość funkcji nerek. Utrata funkcji nerek spowodowana uszkodzeniami nerek jest znana jako przewlekła choroba nerek (CKD).

CKD zwykle nie powoduje objawów, dopóki nie osiągnie zaawansowanego stadium, znanego jako stadium 4 CKD (w przypadku zgubienia 75% funkcji nerek).

Najbardziej zaawansowanym stadium CKD (stadium 5) nazywa się niewydolnością nerek lub schyłkową niewydolnością nerek. To jest, gdy dializa jest niezbędna, aby utrzymać osobę żyjącą. Objawy niewydolności nerek obejmują

Niewydolność nerek rzadko zdarza się, a opcje leczenia powinny być omówione i plan leczenia wybrany przed osiągnięciem tego etapu.

09/06 /

09/06 /

Wiele osób z chorobą nerek nie wie, że mają to. Czy masz zdrowie nerek?

Porady dla osób żyjących z chorobą nerek w takich sprawach jak seks, ciąża, praca, ubezpieczenia i święta.