Astygmatyzm – leczenie

W wielu przypadkach objawy astygmatyzmu są tak łagodne, że leczenie nie jest konieczne.

Jeśli konieczne jest leczenie, zalecany typ zależy od rodzaju astygmatyzmu (regularnego lub nieregularnego). Leczenie zazwyczaj ma postać korekcyjnych soczewek (okularów lub soczewek kontaktowych) lub chirurgii oka laserowego.

Soczewki korygujące działają przez wyrównywanie nieregularnej krzywej rogówki tak, że światło padające przechodzące przez soczewkę korekcyjną jest prawidłowo skupione na siatkówce. Retina jest wrażliwą na światło warstwą tkanki z tyłu oka.

Soczewki korekcyjne

Okulary i soczewki kontaktowe są zwykle równie skuteczne w leczeniu astygmatyzmu. Typ soczewek korekcyjnych, które zdecydujesz się na użycie, zależeć będzie od osobistych preferencji i porady optyka.

Nie ma powodu medycznego, dlaczego dzieci nie mogą nosić soczewek kontaktowych, chociaż opinia optometrystki będzie ważna przy podejmowaniu decyzji, czy są odpowiednie. Większość dzieci w wieku powyżej 12 lat będzie w stanie je nosić.

Laserowe operacje oka

Ważne jest, aby Twoje dziecko mogło prawidłowo używać soczewek. Muszą być w stanie postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi ich soczewek, takimi jak czas ich przechowywania i czas ich czyszczenia.

Jeśli zdecydujesz się nosić soczewki kontaktowe, ważne jest, aby zapewnić dobrą higienę soczewki, aby zapobiec rozwojowi infekcji oczu.

Przeczytaj więcej o bezpieczeństwie soczewek kontaktowych.

Chirurgia laserowa polega na wykorzystaniu laserów (wąskich belek światła) do odtworzenia tkanki rogówki w celu zmiany jego krzywej.

Chirurgia laserowa w celu skorygowania astygmatyzmu zwykle nie jest dostępna bezpłatnie, ponieważ nie jest to uważane za podstawowe leczenie i inne skuteczne metody leczenia, takie jak okulary i soczewki kontaktowe.

Jednak w Narodowym Instytucie na Rzecz Doskonalenia Zdrowia i Opieki Społecznej (NICE) poinformował, że korekcyjne chirurgia laserowa może być opcją leczenia w celu poprawy widzenia po zabiegu chirurgii oka.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w NICE guide: Laserowa korekcja błędów refrakcyjnych po zabiegu chirurgicznym bezrefleksyjnym (PDF, 96,8kb).

Jeśli zdecydujesz się na laserową operację oka, będziesz mieć jeden lub więcej terminów w specjalnej klinice okulistycznej.

Podczas zabiegu laserowego usuwa się zewnętrzną warstwę komórek rogówki. Laser jest następnie używany do usuwania tkanki i zmiany kształtu rogówki, a rogówka pozostaje do wyleczenia. Leczenie zwykle trwa od 20 do 30 minut.

Istnieje wiele różnych technik stosowanych w chirurgii laserowej. Specjalista powinien omówić z wami wszelkie zalety i zalety każdej techniki, w tym wszelkie związane z tym zagrożenia. Ryzyko powikłań związanych z operacją oka jest niewielkie.

Przeczytaj więcej o laserowej operacji okulistycznej.

Szacuje się, że 3 miliony osób. Nosić soczewki kontaktowe, ale wielu użytkowników nie postępuje zgodnie z instrukcjami. Dowiedz się, jak bezpiecznie używać soczewek

W ostatnich latach opracowano nowe techniki chirurgiczne w celu poprawienia wzroku i zmniejszenia konieczności noszenia okularów