Arthroskopia

Artroskopia jest rodzajem operacji klatki piersiowej stosowanej zarówno do diagnozowania, jak i leczenia problemów z stawami.

Najczęściej używany jest na kolanach, kostkach, ramionach, łokciach, nadgarstkach i biodrach.

Artroskopia polega na użyciu urządzenia zwanego arthroscope w celu zbadania stawów. Jest to cienka, metalowa rura o długości i szerokości słomki do picia, która zawiera źródło światła i aparat fotograficzny. Obrazy są wysyłane z artroskopu do ekranu wideo lub okularu, więc chirurg widzi wewnątrz stawu.

Możliwe jest również użycie niewielkich przyrządów chirurgicznych obok artroskopu, aby chirurg mógł leczyć pewne stawowe warunki.

Ponieważ sprzęt używany podczas artroskopii jest tak mały, w skórze należy wykonać tylko niewielkie cięcia. Oznacza to, że procedura ma pewne potencjalne zalety w porównaniu z tradycyjną operacją “otwartą”, w tym

Artroskopia może być zalecana, jeśli masz problemy, takie jak trwały ból stawów, obrzęk lub sztywność, a skanowanie nie jest w stanie zidentyfikować przyczyny.

Dlaczego jest używany

Artroskopia może być również stosowana w leczeniu szeregu problemów i stanów stawów. Na przykład można go używać

Dowiedz się więcej o czasie artroskopii.

Leczenie artroskopowe polega na niewielkim nacięciu w skórze wykonanym obok stawu. Można również zastosować dalsze niewielkie nacięcia umożliwiające wstawienie sondy diagnostycznej lub przyrządów chirurgicznych.

Twój chirurg bada wewnętrzną część stawu za pomocą artoskopu iw razie potrzeby usuwać lub naprawić problemy.

Zwykle odbywa się to w znieczuleniu ogólnym, chociaż czasami stosuje się znieczulenie kręgosłupa lub miejscowego.

Procedura jest zwykle wykonywana jako przypadek dnia, co oznacza, że ​​normalnie będziesz mógł wrócić do domu tego samego dnia, co operacja.

Co się dzieje podczas artroskopii?

Przeczytaj więcej o wykonaniu artroskopii.

Czas potrzebny do wyzdrowienia z artroskopii może być różny, w zależności od wspólnego zaangażowania i konkretnej procedury.

Często można wrócić do pracy i lekkich ćwiczeń fizycznych w ciągu kilku tygodni, ale bardziej wymagające ćwiczenia fizyczne, takie jak podnoszenie i uprawianie sportu mogą być niemożliwe przez kilka miesięcy.

Twój chirurg lub zespół opiekujący się doradzi, jak długo potrwa do całkowitego wyzdrowienia i jakie działania należy unikać, dopóki nie poczujesz się lepiej.

Odzyskiwanie z artroskopii

Podczas odzyskiwania należy skontaktować się z zespołem chirurgicznym lub lekarzem rodzinnym, aby uzyskać poradę, jeśli uważasz, że wystąpił jeden z opisanych poniżej powikłań.

Dowiedz się więcej o odbudowie artroskopii.

Artroskopia jest ogólnie uważana za bezpieczną procedurę, ale podobnie jak wszystkie rodzaje operacji ma pewne ryzyko.

Jakie są zagrożenia?

Zwykle można doświadczyć krótkotrwałych problemów, takich jak obrzęk, siniaki, sztywność i dyskomfort po artroskopii. Zazwyczaj poprawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni po zabiegu.

Poważniejsze problemy są dużo mniej powszechne, występują w mniej niż 1 na 100 przypadków. Zawierają

Porozmawiaj z lekarzem o możliwych zagrożeniach, zanim zgodzi się wykonać artroskopię.

Jeśli lekarz sugeruje, że możesz potrzebować operacji, ten przewodnik jest dla Ciebie

Dlaczego może trzeba zobaczyć chirurga ortopedycznego i czego się spodziewać

Lokalizacja